Minister vnútra do vyšetrovania naozaj nezasahuje. Nemusí. Lebo funkcionári vedia, čo sa sluší. Nemusí im to nijako ozrejmovať. Lebo za tie roky ich všetkých dokonale vyškolil samotný systém na ktorom polícia stojí, ktorého základným pravidlom je, že nesmieš kráčať proti prúdu a musíš akceptovať trestnú nedotknuteľnosť vyvolených.
Tu je zopár príkladov ako to funguje:
1.
Ak sa ako policajt snažíte riešiť nejaký, z pohľadu vyvolených citlivý prípad podozrenia z trestnej činnosti, dajme tomu environmentálnej, alebo jej podozrenia, kde je ale politický, prokurátorsky, alebo kombinovaný, či kumulovaný záujem vec objektívne NEpreveriť, resp. NEvyšetriť, jedného dňa sa z ničoho nič dozviete, že vaše skúsenosti, ktoré ste za tie roky získali v určitej problematike trestnej činnosti je zrazu potrebné zúročiť na inom úseku trestnej činnosti. Samozrejme s tým, že daný prípad už dokončiť nemôžte. Prevezme ho osoba, ktorá buď s riešením environmentálnej kriminality nemá žiadne skúsenosti, alebo len minimálne, alebo osoba, ktorá nemá najmenší problém stotožniť sa s tým, že určití ľudia sú jednoducho trestne nedotknuteľní, lebo to tak chce vyššia moc a preto sa treba hlavne snažiť o to aby to tak bolo aj naďalej. (Nehovoriac ešte o tom, že ten iný úsek trestnej činnosti vôbec vôbec na vašu „prídavnú hodnotu“ odkázaný nebol. Ale to len na okraj).
Len mne, nehovoriac o iných, sa toto počas môjho desať ročného pôsobenia na policajnom prezídiu (2000 – 2010) stalo 2 krát. V oboch prípadoch za 1. Ficovej vlády, teda za ministrovania JUDr. Kaliňáka.
Bližšie tu:
– Ako prichádza polícia o produktívnych policajtov: http://burkert.blog.sme.sk/c/250140/Ako-prichadza-policia-o-produktivnych-policajtov.html
– Pytliaci s povolenkami na lov a požehnaním prokuratúry: http://stopalibizmu.blog.sme.sk/c/262442/pytliaci-s-povolenkami-na-lov-a-s-pozehnanim-prokuratury-a-policie.html
2.
Citlivé kauzy, citlivé prípady sa dajú prideľovať iba preukázateľne spoľahlivým lojálnym policajtom, korí vedia ako na to, vedia najlepšie ako sa dá prípad nevyšetriť, tak aby mocní boli spokojní.
3.
Ďalším spôsobom ako vplývať na „objektivitu“ kriminalistického preverovania a policajného vyšetrovania je ukracovať nestotožnených policajtov na odmenách, alebo osobných príplatkoch. Verní si takto môžu prilepšiť k platu niekoľkými stovkami eur mesačne navyše, neverní pár desiatkami, aby sa nepovedalo.
4.
Účinným spôsobom, alebo prostriedkom ako vytrestať policajta za to, že sa nechce správať podľa najdôležitejšieho nepísaného policajného pravidla, že určití ľudia musia zostať trestne nedotknuteľní a že situácia okolo najsilnejšej vládnej strany musí zostať konsolidovaná po každej stránke, je prideľovať mu také prípady, kde stíhanie vyvolených nehrozí a zároveň sú čo najnáročnejšie na administratívu, byrokraciu a čas a dopredu sa u nich vie, že výsledkom po mesiacoch trvajúceho preverovania, alebo vyšetrovania, bude zastavenie trestného stíhania, alebo jeho odmietnutie. Takto sú takíto policajti veľmi jednoducho paralyzovaní. Na „huncútstva“ im tak nezostáva priestor ani čas.
5.
Nehovoriac ešte o tom, že ak sa náhodou prestane poslušne správať nejaký riaditeľ nejakej zložky kriminálnej polície alebo odboru vyšetrovania, je možné ho z funkcie odvolať bez udania dôvodu. No nie je to milé?… Ale keďže funkčné platy, odmeny, osobné príplatky a príplatky za takzvané riadenie sú u funkcionárov prehnane vysoké, tak len sotva niekto z nich si dovolí nestotožniť sa.
6.
Došlo to tak ďaleko, že aj v takom prípade, kde jedným zo spolupáchateľov trestnej činnosti bol len obyčajný známy pána premiéra (možno bol aj jeho kamarát z čias vysokoškolských štúdií), dostal šéf vyšetrovacieho tímu nepriamy pokyn, aby vyšetrovanie zahral do autu. Na to mu stačili rozvážne až priateľské… slová druhého najvyššieho muža polície, keď ho informoval o stave vyšetrovania: Ale vy viete pán major, že tá osoba je priateľ pána premiéra… a cca na druhý deň aj slová dozorujúceho prokurátora z Nitry, priezviskom na G.: Pán major! Viete vôbec koho chcete stíhať!?…
7.
Prípadne dostane šéf tímu pokyn vykonať výsluchy hlavných podozrivých čo najskôr. Hlavne to ale musí byť pred tým, než sa u nich budú robiť domové prehliadky, po ktorých by páchatelia mohli byť pomerne ľahko usvedčení, lebo netušili, že polícia o ich trestnej činnosti vie, má ju pomerne dobre zdokumentovanú, ale pádne dôkazy je možné získať len domovými prehliadkami. Pochopiteľne, takéto domové prehliadky už potom nemá význam ani robiť. Ale keby došlo na lámanie chleba, tak prokurátor sa vyhovorí, že na vykonanie domových prehliadok nebola dostatočná dôkazová situácia…
Šéfovi vyšetrovacieho tímu potom zostávajú tieto možnosti: Postaviť sa proti tomu, podať sťažnosť na dozorujúceho prokurátora za zmarenie niekoľko rokov trvajúceho preverovania a vyšetrovania na ktorom pracoval celý tím, alebo sa klamať svoje svedomie, že kvôli jednej bitke predsa neprehrá celú vojnu… ak by jeho, ako „nenahraditeľného“ odborníka a vedúceho tímu, odvolali z funkcie. Zvlášť ak by sa postavil druhému najsilnejšiemu mužovi polície s tým, že on bude do radu stíhať aj tých, u ktorých mu viceprezident naznačuje, že si zaslúžia beztrestnosť. To je ale skôr z ríše snov, to nie je náš Policajný zbor.
8. Prípad Gorila:
http://burkert.blog.sme.sk/c/288485/Alibista-Daniel-Lipsic-minister-vnutra-SR-Pripad-Gorila.html
9. …
Tento systémVám pán minister vyhovuje.
Nechcete ho zmeniť keďže zaručuje vyvoleným dokonalú pozemskú bezúhonnosť. Len preto si dovolíte pred TV obrazovkami dookola bez zábran klamať verejnosť, resp. hovoriť jej len polovicu pravdy. Čo je v podstate to isté ako lož.
Ak by ste náhodou chceli tvrdiť, že kecám, a že tento systém Vám nevyhovuje, tak ho zmeňte.
Okrem alibistických výhovoriek a strachu z toho čo by potom nastalo Vám tomu nič nebráni.
Už 3. volebné obdobie nesiete najväčšiu zodpovednosť za to, že daňoví poplatníci vyhadzujú ročne milióny eur na chod špecializovaných policajných zložiek, ktoré nepriamo chránia najväčších zlodejov, najväčších podvodníkov a najväčších zneužívateľov právomocí verejných činiteľov. Ak by vám tie škody spôsobené či už do značnej miery zbytočne vynaloženými finančnými prostriedkami na uvedené zložky, alebo škody zo závažnej ekonomickej trestnej činnosti a korupcie ktorej by polícia mohla zabrániť, ak by bola apolitická, niekto zrátal, tá suma by bola tak astronomická, že by Vás museli za zanedbanie úlohy verejného činiteľa alebo zneužívanie právomoci verejného činiteľa odstíhať možno aj na 2.000 rokov trestu odňatia slobody.
Skúste byť preto konečne naozajstný chlap, nie zbabelec. K tomu stačí len to, ak odpolitizujete políciu, zmeníte daný chorý systém, alebo sa vzdáte svojej funkcie. Tým možno vyrovnáte svoju karmu…
Skúsenosti, ktoré som opísal, a ešte aj z oveľa závažnejších prípadov, majú mnohí policajti policajného prezídia, či už bývalí alebo súčasní, mnoho. Len sa o nich nikde nepíše. Lebo vládne všeobecný strach.
Súvisiace články:
– Kádrový profil policajného funkcionára: http://burkert.blog.sme.sk/c/318213/Kadrovy-profil-policajneho-funkcionara.html
– Daruj krv, zachrániš život. Daruj policajnú funkciu, získaš policajného vazala: http://stopalibizmu.blog.sme.sk/c/275286/Daruj-krv-zachanis-zivot-Daruj-policajnu-funkciu-ziskas-vazala.html
– Policajtom v prípade Koliba chýbala politická povolenka zakročiť: http://stopalibizmu.blog.sme.sk/c/344790/policajtom-v-pripade-koliba-chybala-politicka-povolenka-zakrocit.html
– Minister vnútra Lipšic odmenil viceprezidenta PZ, ktorý slúžil jeho predchodcovi. Asi za vzorné plnenie úloh…: http://burkert.blog.sme.sk/c/287753/Ked-minister-vnutra-ignoruje-Nariadenie-ministra-vnutra-SR.html
– Vážení priatelia, áno! Tentokrát z policajného prostredia: http://burkert.blog.sme.sk/c/269289/Vazeni-priatelia-ano-II-Tento-krat-z-policajneho-prostredia.html
veľmi dobre vystihnuté, pomenované. ...
Ďakujem Vám za spätnú väzbu. Vážim si to. ...
Ďakujem aj ja za slušný príspevok. Ale škoda ...
Ďakujem za oslovenie.Pripúšťam,že pravda ...
Beriem. Ďakujem. Aj mne sú smiešné oltáriky ...
Celá debata | RSS tejto debaty