Založ si blog

Zmarené výkony cestných kontrol sú malými príčinami veľkých následkov

Nižšie uvedený článok má vyše 14 rokov, je zo 4. júla 2008, pôvodne bol zverejnený na mojom blogu na Sme, a ako vidieť zjavne je znovu aktuálny.

Z toho, že rozhlasoví redaktori zverejňujú informácie o konkrétnych miestach, kde práve prebiehajú cestné kontroly, nepriamo vyplýva, že cestné kontroly a meranie rýchlosti sú len zbytočné obťažovania a obmedzovania vodičov políciou a že rýchlosť sa oplatí dodržiavať len v určitých úsekoch; tam kde sa meria, inde nie. Inak by sa na konkrétne miesta výkonu kontrol nepoukazovalo a informovalo by sa len o tom, že kontroly sa vykonávajú aj v danom čase, poprípade na mnohých alebo viacerých miestach.

Ak už nie rozhlasové stanice, tak štát určite by mal usilovať o to, aby sa rýchlosť oplatilo dodržiavať vždy a všade;  nie len počas dní bezpečnostných akcií. A v prípade, že rýchlosť nie je až tak potrebné dodržiavať vždy a všade, núka sa otázka, prečo tam tie obmedzenia rýchlosti potom ešte platia. Štátu to je ale už roky zjavne jedno a tak sa stalo, že za tie roky sa mu nechtiac podarilo presvedčiť mnohých vodičov o tom, že dodržiavať rýchlosť sa naozaj oplatí iba tam, kde sa práve meria rýchlosť.

Ani po tragickej dopravnej nehode z 29.6.2008, pri ktorej zahynul 5 ročný Tomáško následkom rýchlej jazdy hlásateľa TV Markíza, tí rozhlasoví hlásatelia, ktorých sa to týka, si neodpustili naďalej mariť cestné policajné kontroly. Ani tento prípad ich „neosvietil“ k pochopeniu, že takéto kontroly a meranie rýchlosti vo všeobecnosti nie sú len samoúčelnou zábavou policajtov, ale majú nezastupiteľný význam okrem iného aj pri chytaní a postihovaní cestných pirátov. Samozrejme, ak nie sú vyzradené.

 

Koľko cestných pirátov a koľko krát už takto, pomocou rozhlasových redaktorov, uniklo postihu, alebo postihom, ktoré mohli ich nezodpovedné konanie ukončiť?

 

Je len otázkou dní, alebo hodín, kedy znovu zahynú na cestách, chodníkoch, či na pechodoch pre chodcov ľudia vinou egoistov za volantom. Ak nebudeme obeťou my, budeme znovu prejavovať súcit, ale zrejme nám vôbec nebude vadiť, že aj vďaka určitým ľahostajným rozhlasovým hlásateľom uniká zodpovednosti nejeden potenciálny zabijak za volantom.

Dokonca tieto „ušľachtilé“ aktivity rozhlasových redaktorov vítame, lebo nám šetria peniaze, ktoré by sme inak niekedy museli zaplatiť za prekročenú rýchlosť. Samozrejme, niekedy sa stane tragická nehoda aj pri dodržanej rýchlosti. Pri prehnanej rýchlosti je však táto pravdepodobnosť oveľa vyššia.

 

Prečo dotyční rozhlasoví hlásatelia na rovinu nepovedia, že cestné kontroly sú podľa nich iba buzeráciou vodičov? Nech vysvetlia prečo sa neoplatí dodržiavať rýchlosť všade a vždy ale len na určitých miestach a v určitom čase.

 

Rastislav Žitný je len jedným z mnohých. Preto by sa zďaleka nemal odsudzovať len on, aj keď nepodmienečný trest si zaslúži. Myslím, že proti nemu ani nebude namietať. To bude to posledné, čo ho bude trápiť.

Hazardérov na našich cestách jazdí nespočetne. A sú medzi nimi často krát aj verejne známe osoby. Napr. Jozef Ráž, ktorý aj po tragickej nehode, ktorú takmer neprežil, nemal problém sa verejne pochváliť s tým, ako rýchlo dokáže „preletieť“ na motorke bratislavskou Bajkalskou ulicou. Za pár sekúnd… A novinár, alebo novinárka, ktorá s ním robila rozhovor na to nič nepovie. Aj jeden bývalý poslanec NR SR s úsmevom profesionála verejne povedal, že obľubuje rýchlu jazdu. Samozrejme nezabudol dodať takú vetu, z ktorej vyznelo, že on je vlastne vyvolený vodič s mnohými skúsenosťami, takže si môže dovoliť jazdiť rýchlo a že obmedzenia rýchlostí sú len pre amatérov. On, aj keď jazdí rýchlo, jazdí bezpečne… Áno, čím väčšia obmedzenosť, tým väčšia domýšľavosť. Jazdou 200 kilometrovou rýchlosťou za hodinu sa pred médiami nechtiac pochválil dokonca aj policajný prezident Ján Packa, aj keď to potom zaobaľoval do služobných povinností, že on sa na služobnú poradu z Bratislavy so Košíc predsa musí ponáhľať…

Aj v uvedenom tragickom prípade malého chlapca zabíjala domýšľavosť spolu s ľahostajnosťou, nie úmyselné zlé konanie. Je iba na nás, aby sme proti takejto ľahostajnosti, vrátane ľahostajnosti rozhladových redaktorov, bojovali a zužovali jej priestor, aby na ňu nikto nemesel doplatiť.

 

Súvisiace články:

Ohlasované cestné kontroly sú na smiech, nie službou občanom

Marenie výkonu cestných kontrol

Rozhlasové stanice cestným pirátom pomáhajú ako môžu

 

Pôvodný článok:

https://blog.sme.sk/burkert/nezaradene/zmarene-vykony-cestnych-kontrol-su-malymi-pricinami-velkych-nasledkov

 

V Dúbravke 3. jednofarebné miestne zastupiteľstvo za sebou. Príčiny a čo z toho plynie

17.11.2022

Člen mediálnej komisie (minimálne bývalý) a jeden z obhajcov jednostrannosti, resp. cenzúry v Dúbravských novinách – Miroslav Markovič, pri príležitosti 3. jednoznačného volebného víťazstva Martina Zaťoviča a jeho tímu v komunálnych voľbách 2022, zložil dokonca oslavnú báseň, za ktorú na FB Dúbravka veľký úspech zožal, a v nej celú jednu slohu mi [...]

Činnosť komunálneho politika nemusí byť hmatateľná, no napriek tomu môže byť užitočná & Odpočet mojej práce 2015 – 2022.

24.10.2022

Akonáhle niekedy na Facebook-u Dúbravka vyslovím nejakú vecnú kritiku na adresu činnosti, alebo nečinnosti vedenia našej mestskej časti Bratislava – Dúbravka, ktorej šéfuje mimoriadne populárny starosta Martin Zaťovič, tak spravidla hneď, namiesto vecných diskusných príspevkov, nastupujú: snahy odehonestovanie alebo zosmiešňovanie autora tejto kritiky, a nevecné výzvy, [...]

Z predvolebných novín „Dúbravka“ z r. 2010 & Keď ešte kritika starostu bola vítaná

22.10.2022

Kritika na adresu bývalého starostu (dnes už nebohého Jána Sandtnera) bola zo strany členov tímu a sympatizantov dnešného starostu (Martina Zaťoviča, do ktorého tímu som patril aj ja) vítaná, až žiadúca. Dnes je ale z ich strany odsudzovaná a za kritiku Martina Zaťoviča vás mnohí z jeho sympatizantov na FB Dúbravka pomaly slovne ukrižujú, stávate sa triednym [...]

Ischia / Casamicciola  / Zosuv pôdy /

Zosuv pôdy na ostrove Ischia si vyžiadal aj život dieťaťa, nezvestných je desať ľudí

27.11.2022 17:18

Zosuv pôdy na talianskom ostrove po silnom daždi si tak vyžiadal najmenej dve obete.

Nežná revolúcia

Chceme liberálnu demokraciu, ale bez prívlastku? A vylieči ju osvietený líder?

27.11.2022 17:00

Nie sme spokojní s tým, ako funguje naša demokracia, a spoločne vnímame potrebu jej reštartu. Akú demokraciu chcete vy?

UK / STU /

Spojenie UK a STU do jednej? Univerzity si to predstaviť nevedia, Horecký naopak áno

27.11.2022 16:37

Minister školstva Ján Horecký však myšlienku spojenia sa školám nevnucuje.

Katarína Mathernova so Zelenskym

Zelenskyj vyznamenal najvplyvnejšiu Slovenku v Bruseli

27.11.2022 15:24

"Udelenie Radu za zásluhy vnímam ako obrovskú poctu. Dojalo ma to, nesmierne si to vážim," hovorí pre Pravdu Katarína Mathernová.

Marcel Burkert

Dekonšpirátor..., resp. má za to, že za zlom vo svete nie sú USA, dokonca ani Židia, ani ilumináti, ani slobodomurári, ani iné tajné spolky, ale jednostranná vláda rozumu, duchovná lenivosť, neznalosť zmyslu života a Zákonov stvorenia, slepá viera v mnohých podobách. Kritik Putinizmu a socializmu s tzv. ľudskou tvárou. Od júla 2015 aj aktívny skeptik poukazujúci na nebezpečenstvá vyplývajúce zo silne pokriveného učenia proroka Mohameda, alibizmu moslimských a európskych lídrov, pseudohumanizmu a z presadzovania multikulturalizmu za každú cenu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 171
Celková čítanosť: 696540x
Priemerná čítanosť článkov: 4073x

Autor blogu