Založ si blog

Nemocnicu musí riadiť hutník! Ministerstvo zdravotníctva zvládne aj lekár. ..

A ministerstvo zdravotníctva lekár manažovať môže??? Zjavne áno. Stačí, ak sa stotožní.

Minister zdravotníctva, MUDr. Marek Krajčí, pred pár dňami odvolal riaditeľa Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb a.s., Košice. Profesora medicíny, Františka Sabola, vymenil za vyštudovaného hutníka – Antona Jura; ktorý okrem iného riadil stratégiu rozvoja americkej spoločnosti U. S. Steel na európskych trhoch a bol na vrcholových postoch tejto korporácie v USA a Kanade, pričom po 7 rokoch pôsobenia v zámorí sa vrátil na Slovensko a naposledy zastával post generálneho manažéra pre rozvoj stratégie a podnikania v U. S. Steel Košice. „Má dlhoročnú prax v špičkovom riadení v prevažne priemyselných spoločnostiach na Slovensku, ale aj v USA a Kanade,“ uviedlo MZ SR.

Kritika rozhodnutia ministra zdravotníctva bola, alebo je, odbíjaná vyhlásením, že nemocnicu má manažovať manažér a lekár má liečiť!…,

že riešiť personálne veci, účtovníctvo, verejné obstarávania, nákupy, zmluvy…, to nie sú veci, ktoré sa študujú na lekárskej fakulte, a keďže sa toto ignoruje, tak v zdravotníctve to od zlého k horšiemu stále ide hlavne z tohto dôvodu…

Tak do čerta, ako to je!?

Mal by napr. aj jadrovú elektráreň manažovať jedinec, ktorý je dobrý manažér bez ohľadu na to, že jadrovej energii sa rozumie asi tak ako hus do piva!?

Stačí, ak budúci šéf jadrovej energie úspešne manažoval X rokov továreň na výrobu automobilov, ocele a pod.???

Aj keby sme to pripustili, zásadná otázka znie: Kde sú v tomto hranice??? V ktorom bode, alebo konkrétne v akých funkciách prestávajú byť dôležité vzdelanie a prax v danom odbore, bez ohľadu na to, koľko rokov zastával, napr. post riaditeľa nemocnice lekár, a rozhodujúce začína byť to, kto má, alebo nemá manažérske vzdelanie?

Pýtam sa tých, ktorí argumentujú tým, že nemocnicu má manažovať manažér! a lekár má, alebo môže maximálne tak liečiť!…:

Pýtam sa, či dobrí manažéri, ktorí okrem manažovania nie sú odborníkmi v žiadnom odbore, resp. sú odborníkmi iba na manažovanie, by mali zaujať funkcie ako:

 • šéf jadrovej elektrárne
 • šéf úradu jadrového dozoru
 • šéf Slovenskej inšpekcie životného prostredia
 • šéf Lesníckeho výskumného ústavu
 • riaditeľ úradu boja proti korupcii
 • prezident Policajného zboru
 • minister vnútra
 • dekan lekárskej fakulty
 • šéf veľkej advokátskej firmy
 • riaditeľ stavebnej firmy
 • riaditeľ IT firmy
 • šéf Ústavného súdu
 • šéf Najvyššieho súdu
 • šéf Národnej banky Slovenska
 • minister financií
 • veliteľ leteckého pluku
 • minister hospodárstva
 • generálny prokurátor

akonáhle tieto zastávajú síce odborníci na dané konkrétne špecifické odbory, ale nie vyštudovaní manažéri?

Tak aké sú odpovede na tieto otázky?

A viete si predstaviť, žeby lekára pustili manažovať spoločnosť U.S. Steel Košice len preto, lebo má za sebou niekoľkoročné úspešné riadenie nejakej nemocnice?

Argument, že naše nemocnice sú dlhodobo v zlom stave hlavne preto, lebo ich neriadia manažéri, ale len lekári…, je dosť pochybný. Podobne by sme totiž mohli argumentovať, že školstvo je v zlom stave preto, lebo väčšina našich doterajších ministrov školstva neboli vyštudovaní učitelia, nemali prax v odbore, nevideli do problematiky vôbec, alebo ju vnímali len povrchne. Lebo absencia, aj keď vo všeobecnosti žiaľ veľmi podceňovaného pedagogického vzdelania, a absencia pedagogickej praxe im hlbší pohľad do problémov, ako predpokladu k ich efektívnemu riešeniu, neumožnila.

To, že je niekto špičkový lekár, neznamená, že nemôže byť dobrý manažér.

Šikovný hutník, alebo aj lekár, ešte môže učiť matematiku, alebo chémiu na gymnáziu, ale žeby ústav srdcovo-cievnych chorôb riadil hutník, tak to už je veľmi silná káva.

Je iste zaujímavé, že kardiochirurga, na funkcii riaditeľa Ústavu srdcových a cievnych chorôb, za hutníka manažéra vymenil na tomto poste práve lekár na poste ministra zdravotníctva – Marek Krajči. Dalo by sa to snáď ešte ako tak ospravedlniť v prípade, ak by on sám sa vzdal postu ministra zdravotníctva, lebo zjavne nemá na to, aby túto funkciu zastával. Alebo nemá odvahu oponovať svojmu ministerskému a súčasne straníckemu predsedovi Igorovi Matovičovi a to ani v tých najnezmyselnejších zdravotníckych opatreniach v boji proti Covid-u 19.

Som toho názoru, že vysoko odborné inštitúcie, ako napr. vyššie uvedené, vrátane VÚSCH a.s. Košice, ktorý sa zaoberá tak závažnou zdravotnou a liečebnou činnosťou ako sú choroby srdca a ciev, by mali mať vo vedení ľudí, ktorí v 1. rade výborne rozumejú daným problematikám a popritom majú aj predpoklady manažovať, lebo riadiace schopnosti sa dajú osvojiť a rozvíjať určite ľahšie a rýchlejšie, ako stať sa odborníkom na srdcovo-cievne onemocnenia.

P.S.:

Politické čistky v štátnych funkciách a podnikoch, tak neslávne známe z vládnutia bývalých vlád, proti ktorým chcel tzv. Mgr. Igor Matovič a spol. bojovať pred parlamentnými voľbami 2020, pokračujú v jeho gescii a vo veľkom aj po týchto voľbách. „Česť“ vašej práci, súdruhovia!…

Teší ma výhra Ukrajiny nad Slovenskom na ME v Nemecku

22.06.2024

Vzhľadom k tomu, že na Slovensku minimálne každý druhý volič, pod vplyvom silnej ruskej propagandy, ktorá prináša svoje ovocie dokonca aj na Západe, schvaľuje dobývačnú vojnu, ktorú už vyše 2 rokov vedie Rusko voči Ukrajine, a túto vojnu, nebyť eurofondov a iných výhod plynúcich z členstva SR v EÚ, by s najväčšou pravdepodobnosťou otvorene schvaľovala aj vláda SR [...]

A Ficove zbrane na Ukrajine stále zabíjajú nevinných Rusov. .. a predlžujú krviprelievanie! . . .

16.05.2024

Minimálne podľa logiky voličov súčasnej vládnej koalície, ich pridružencov z radov Harabinovcov, bývalých Kotlebovcov atď. a pod. Snáď sú všetci natoľko znalí, že vedia, že slovenské zbrojárske podniky, v ktorých má účasť štát, s požehnaním vlády SR, ktorej predsedom je Robert Fico, vo veľkom dodávajú Ukrajine zbrane, ktoré ukrajinskí vojaci trestuhodne [...]

Čo veta, to perla – ruskej propagandy. A čo na to Pellegrini?

03.04.2024

Jadro z Ficovho prejavu k 2. výročiu vojny na Ukrajine bolo rozobraté v článku „Ficove kremeľské delírium a Pellegriniho „mierová“ ruská faloš“. Rozoberme si, aspoň narýchlo, to zvyšné z jeho proruského prejavu, ktorý by mu lepšie nenadiktovali snáď ani súdruhovia z Kremľa: 1. V záplave vyjadrení podporujúcich zabíjanie Ukrajincov a Rusov a naivnom [...]

monolit

Ďalší záhadný monolit uprostred púšte. Polícia v Nevade ho rýchlo odstránila

22.06.2024 11:15

Ide o pokračovanie série takých prípadov, ktoré zatiaľ zostávajú nevysvetlené.

blesk. búrka

Búrky, krúpy, vetrisko. Počasie potrápi Slovensko, meteorológovia vydali výstrahy

22.06.2024 11:03

SHMÚ upozorňuje aj na možnosť vzniku materiálnych škôd.

India Child Labour

Jednu z najbohatších britských rodín poslal súd do väzenia. Miliardári vykorisťovali služobníctvo

22.06.2024 10:45

Rodina Hindujaovcov patrí k najvplyvnejším v Británii i Indii.

Marcel Burkert

Dekonšpirátor..., resp. má za to, že za zlom vo svete nie sú USA, dokonca ani Židia, ani ilumináti, ani slobodomurári, ani iné tajné spolky, ale jednostranná vláda rozumu, duchovná lenivosť, neznalosť zmyslu života a Zákonov stvorenia, slepá viera v mnohých podobách. Kritik Putinizmu a socializmu s tzv. ľudskou tvárou. Od júla 2015 aj aktívny skeptik poukazujúci na nebezpečenstvá vyplývajúce zo silne pokriveného učenia proroka Mohameda, alibizmu moslimských a európskych lídrov, pseudohumanizmu a z presadzovania multikulturalizmu za každú cenu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 211
Celková čítanosť: 868622x
Priemerná čítanosť článkov: 4117x

Autor blogu