Založ si blog

Predseda vlády je hovorcom hlavného hygienika a svojho Ega a podpredseda Sulík mlčí a mlčí.

Zvýšenie bezpečnosti v jednej oblasti nemôže, resp. by nemalo viesť k významnému zníženiu bezpečnosti v inej oblasti, alebo dokonca oblastiach. Ale ako vidieť, v Sovietskom zväze bolo, a na Slovensku za Matovičovej vlády je, možné takmer všetko.

Preto by som chcel, ak už to nie je možné na pána premiéra, apelovať na Richarda Sulíka. Ešte pár týždňov späť mal ako jediný z celej vlády, a ako jeden z dvoch troch celej koalície, odvahu vystúpiť proti premiérovi a ako jediný z vlády ukazoval zdravý rozum berúci do úvahy to, že ekonomika a zdravie obyvateľstva sú prepojené nádoby. Nieže by mu to robilo dobre, vystúpiť v niektorých veciach proti premiérovi, ale už toho bolo naozaj priveľa.

A zrazu Sulík len mlčí a mlčí. Lebo sa dohodol s premiérom… Lebo nechce prať na verejnosti špinavé prádlo vlády a posadnutosť premiéra… Lebo sa to nesluší… Lebo nechce povaliť vládu… Lebo sa už nechce viac zachovať v zásadnej dôležitej veci principiálne za cenu toho, že tým znovu položí vládu…, alebo túto dnes iba oslabí. A zďaleka nemlčí len Richard Sulík, ale aj celé zoskupenie SaS vo vláde a v parlamente a taktiež členovia a sympatizanti SaS, ktorí pred voľbami na adresu smeríkov chrlili jeden kritickí blog za druhým!

Jasný dvojaký meter.

Keby to, čo počas korona krízy, už takmer dva mesiace robí premiér Matovič, robil expremiér Pellegrini, alebo nebodaj Fico, vtedy by Richard Sulík s najväčšou pravdepodobnosťou zvolával tlačovky, dával by návrhy na vyslovenie nedôvery a to minimálne ministrovi zdravotníctva, školstva, hospodárstva (ktorým je dnes sám)… a dosť pravdepodobne aj celej vláde.

Ale keďže dnes je súčasťou vlády, tak zrazu s pokojom Angličana prechádza cez, v mnohých prípadoch nezmyselné a prehnané obmedzovanie podnikania. A nielen podnikania, ale napr. aj riadneho vzdelávania. Kvôli pár stovkám aktívne nakazených na 5,4 miliónovú populáciu.

Pričom mu musí byť jasné, že pod ekonomický prepad krajiny počas korona krízy sa podpísali v nie malej miere aj neadekvátne, prehnané korona opatrenia. Tieto sú prijímané, obávam sa, nie len v záujme ochrany obyvateľstva, ale aj v záujme ulahodenia Ega pána premiéra byť NUMBER ONE v celosvetovom meradle, čo sa týka najnižšieho počtu úmrtí na Covid-19; nech to stojí čo to stojí.

Slovenská ekonomika sa podľa Štatistického úradu v 1. štvrťroku 2020 prepadla takmer o 4 %, pričom (prvé) 2 mesiace z 3 ešte fungovala normálne. V Českej republike to bolo iba o 2,2 percenta a Maďarsko v rovnakom čase zaznamenalo dokonca dvoj percentný rast. Nehovoriac o ďalších krajinách, ktoré boli korona vírusom  postihnuté ďaleko viac než Slovensko a dosahujú približne rovnaké ekonomické straty ako my.  Len sotva je náš ekonomický prepad možné pripísať len na vrub toho, že slovenská ekonomika je nastavená inak ako iné európske ekonomiky.

Fakt by som bol zvedavý, ako by Igor Matovič reagoval, ak by sa takto nezodpovedne ako on, len kvôli nejakej medaile…, správal expremiér Pellegrini. Veď aj obyčajnému človeku je jasné, že ak zvýšime bezpečnosť v jednej oblasti na úkor inej, alebo dokonca mnohých ďalších, a to aj keby sme zostali čisto len u zdravotníctva, kde ľudia zďaleka nezomierajú len na Covid-19, tak je to číre bláznovstvo.

A aj trestuhodné. Zvlášť ak na to bol pán premiér upozorňovaný.

Toto sú síce staršie údaje, ktoré síce platili len do 19.5.2020, ale aj dnes sú veľavravné:

 

Rakúsko (je 2 krát tak veľké ako SR) 1027 aktívnych prípadov, Slovensko 338.

Rakúsko má otvorené podniky aj vnútri. Slovensko len vonku.

V Rakúsku môžu sedieť pri stole 4 ľudia, na Slovensku maximálne 2 ľudia.

V Rakúsku stačia rozostupy 1 meter, na Slovensku 2 metre.

V Rakúsku môžu byť otvorené podniky do 23:00, u nás len do 20:00 hod..

Kde je tu nejaké racio? Tak napr.: To akože keby ľuďom bolo povolené sedieť pri krčmách, pri dodržiavaní stanovených pravidiel, aj po 20:00, tak by sa nakazilo viac ľudí??? Nie, ale asi treba, v úvodzovkách „pomôcť“ malým obchodníkom už aj tak do veľkej miery postihnutých samotnu korona krízou. A pre tých, ktorým už to je málo platné, lebo zbankrotovali, pre nich tu sú voľné nedele. Aby pookriali. Školy sú síce stále zavreté, ale kostoly sa už otvorili!

Alebo: Od 20.5.2020, keďže zaznamenané počty aktívne nakazených klesli pod 4 stovky, čo je v rámci Slovenska zanedbateľné, môžu ľudia, po dvoch mesiacoch, vojsť do reštaurácií a krčiem. Pri stoloch, stále s odstupmi 2 metre, môžu sedieť maximálne 2 ľudia. Do krčmy na obed prídu 4 kolegovia, čo je úplne bežné, ktorí sú celý deň spolu v kancelárii. Aký má význam, aby sedeli oddelene pri obede? Ale hlavne že po práci pôjdu domov v natlačenom autobuse.

Zoberme si ešte jeden príklad, aj keď ich je určite oveľa viac, ktoré narážajú na „logiku“ Matovičových regulácií – povinné rúška v krčmách: Skúste si spočítať, ak máte dodržiavať Matovičove predpisy, koľko krát, keď prichádza ku stolu čašník, si rúško nasadíte a dáte dolu, ak si v krčme objednáte pivo a večeru, alebo aj viac pív k večeri. A následne aj po tom, čo vyjdete z krčmy von a kráčate po meste a viac menej non stop musíte nosiť rúško, lebo v proti smere po chodníku takmer vždy niekto ide. Pričom „aktívne“ nakazených na Covid-19 na Slovensku je dnes zaznamenaných niečo vyše 300 ľudí. Keby ich bolo 100 krát viac, a ani to by nebola v porovnaní s inými rizikami tragédia, možno by sme museli nosiť na verejnosti plynové masky; ak by ich bola vláda schopná nakúpiť za rozumenú cenu. A možno by už stačil 10 násobok nakazených.

A asi preto… v každom okrese, meste a v každej dedine platia paušálne všade tie isté opatrenia, aj keď okolo mnohých Covid-19 ani neprešiel; nieto ešte do nich zavítal.

Aspoň niekto tam hore vo vláde by si mal konečne uvedomiť, že takéto prehnané opatrenia, či predpisy, sa skôr alebo neskôr prestanú dodržiavať, čoho následkom bude aj, alebo ešte väčšie zníženie autority vlády, ktorá nebude mať ako toto všetko od ľudí vymáhať a za ich nedodržiavanie ľudí aj postihovať.

A keď toto všetko a mnohé iné z Matovičových opatrení budete chcieť hájiť, tak si spomeňte na chrípkovú epidémiu v sezóne 2014/2015, ktorá mala oveľa, oveľa horšie štatistiky. Tak odpovedzte: Čo sa vtedy vyplo? Pomôžem vám – Nič. Drvivá väčšina o tej epidémii ani len nevie; aj keď bola relatívne nedávno.

Nie, netvrdím, že vláda proti Covidu-19 nemala nič robiť. Tvrdím, že viaceré prijaté opatrenia boli, a k potenciálnemu riziku stále sú, príliš prehnané, neadekvátne, a že prínos z nich síce nejaký určite je, ale oveľa vyššie ako prínos z nich budú STRATY Z ICH NÁSLEDKOV; oblasť zdravotníctva nevynímajúc. Tam sa to prejaví paradoxne najtragickejšie. Pomaly už to je aj vidieť. A viditeľnejšie to bude stále viac a viac.

Na záver jedna otázka:

Čo bude, ak počet „aktívne“ nakazených na Covid-19 na Slovensku nikdy neklesne pod 300? Resp. kde je tá hranica, kedy sa táto „mimoriadna situácia“ skončí, teda, kedy bude môcť Slovensko fungovať tak ako do 8. marca 2020? Musí ten počet klesnúť na 200? Na 100? Na 50? Na 10? Alebo na nulu??? A čo ak sa tak nikdy nestane?

Na to som ešte odpoveď nikde nepočul. Aj keď ide o zásadnú otázku. A nie len na ňu, ale napr. aj na tieto: https://marcelburkert.blog.pravda.sk/2020/04/13/korona-slepota-otazky-na-ktore-pan-premier-nema-odpovede/

 

Odporúčam článok; ak ste ešte nečítali: Švédsko dokázalo svetu, že s hnusobou sa dá bojovať aj inak:

https://www.postoj.sk/54966/svedsko-dokazalo-svetu-ze-s-hnusobou-sa-da-bojovat-aj-inak?fbclid=IwAR0VBZrBO051VeSDjZJJt6knqnNHPBrxtW8fxJeIwVNNEaYqKafpTL1hGPU

 

A prečo nezakážete aj autá, alkohol, bielu múku, biely cukor, vyprážané, bravčové?

06.05.2020

Teraz je na to, pán premiér, tá správna doba. Doba, kedy značná, ak nie väčšia časť občanov hltá Vaše prejavy a je ochotná riadiť sa tkamer čímkoľvek, ak tak nariadite Vy. Alebo hlavný hygienik? To je jedno. Dôležité je to, že teraz je tá doba, kedy môžete pomôcť Slovensku omnoho väčšou mierou ako tou, ktorou ho chránite pred korona vírusom Ak sa Vám to podarí, [...]

Pred rokom zhorený Notre Dame už nie je tragédiou. A útoky na kresťanské symboly ňou neboli nikdy

25.04.2020

A už vôbec nie v časoch Korony slepoty. Po 15. apríli 2019 najväčšie mienkotvorné médiá sveta, vrátane Slovenska, niekoľko dní v kuse prinášali správy o z podstatnej časti požiarom zničenej parížskej katedrále. Hovorili o tom ako o tragédii nie len z pohľadu materiálnych škôd, ale aj z pohľadu kresťanstva, keďže katedrála Notre Dame patrí k významným [...]

Premiér Matovič pripravil pôdu, z ktorej môže vzísť ďalší zavraždený novinár.

24.04.2020

Novinár Ján Kuciak, a s ním aj jeho snúbenica, bol s najväčšou pravdepodobnosťou zavraždený preto, lebo si dovolil suplovať politickou mocou ovládanú políciu a namiesto nej odhaľoval zlodejstvá, podvody a korupciu na najvyšších miestach. Igor Matovič, dnes predseda vlády SR, o tom nikdy nepochyboval. Mal v tom od začiatku úplne jasno – prvotný objednávateľ [...]

Virus Outbreak Croatia

Na víkend k Jadranu? Dobro došli aj na dlhšie

26.05.2020 19:26, aktualizované: 19:27

Chorvátsko sa od piatka chystá otvoriť turistom zo Slovenska, Česka, Maďarska a Rakúska.

fico

Fico odkazuje Matovičovi: Ľuďom ste mali rozdať peniaze, ste amatéri!

26.05.2020 18:45

Ruky preč od minimálnej mzdy, Zákonníka práce a 13. dôchodku, predseda Smeru Robert Fico sa tvrdo pustil do vlády.

Martin Slosiarik, agentúra Focus

Fico vs. Pellegrini? Súboj Titanov ublíži Smeru, tvrdí Slosiarik

26.05.2020 17:47

Expremiér Peter Pellegrini potiahol Smer k dobrému volebnému výsledku. Ak odíde, stranou to môže zatriasť, tvrdí Martin Slosiarik.

čaputová

Čaputová diskutovala s odborníkmi z oblasti práva o zmenách v prokuratúre

26.05.2020 16:40, aktualizované: 17:49

Podľa prezidentky Zuzany Čaputovej potrebuje prokuratúra zmeny a má im predchádzať poctivá odborná debata.

marcelburkert

Dekonšpirátor..., resp. má za to, že za zlom vo svete nie sú USA, dokonca ani Židia, ani ilumináti, ani slobodomurári, ani iné tajné spolky, ale jednostranná vláda rozumu, duchovná lenivosť, neznalosť zmyslu života a Zákonov stvorenia, slepá viera v mnohých podobách. Neschvaľovateľ ruskej okupácie Ukrajiny a kritik socializmu s tzv. ľudskou tvárou. Od júla 2015 aj aktívny skeptik poukazujúci na nebezpečenstvá vyplývajúce zo silne pokriveného učenia proroka Mohameda, alibizmu moslimských a európskych lídrov, pseudohumanizmu a z presadzovania multikulturalizmu za každú cenu. V súčasnosti učiteľ a poslanec MZ Bratislava - Dúbravka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 65
Celková čítanosť: 284708x
Priemerná čítanosť článkov: 4380x

Autor blogu